top of page

    ПСИХОДРАМА ФЕСТИВАЛ - ПЛОВДИВ

    От началото на 2012 г. до сега Фондация с обществено полезна дейност „Кентавър арт" осъществи осем издания на ПСИХОДРАМА ФЕСТИВАЛ – Пловдив - в Хотел "Тримонциум - Принцес".

    Целите на проекта бяха:

    1. Да предостави пространство за срещи и представяне на специалисти използващи психодрама метода;

    2. Да популяризира широко психодрама метода и възможностите за практическото му прилагане в области като изкуство, социална работа, психотерапия, педагогика, управление на човешки ресурси и др;

    3. Да предостави възможности за контакти и партниране между психодраматичната общност и други професионални общности, както и между различни поколения от посочените общности;

    4.Да популяризира етиката на желанието, психодраматичния и психоаналитичния дискурс при професионалната работа с хора;

    5. Да провокира професионални контакти не само на национално, но и на международно ниво.

    ....

    Проектът се финансира от собствена набирателна кампания насочена към вече създадена общност за подкрепа на Психодрама фестивала

    Повече информация за отделните издания на Фестивала можете да откриете ТУК.

    КЛУБ ЗА ВОДНИ ПРИКЛЮЧЕНИЯ - ПЛОВДИВ

    Идеята на Клуба за водни приключения - Пловдив е да се потърсят нови измерения на отношението на хората от Пловдив към живата река - към Марица. Тя е своеобразно продължение на оргажизирания от Фондация "Кентавър арт" през 2012 г. Фестивал на реката и тепетата.

 

    Голяма част от оборуването на Клуба бе набавено през 2020 г. по програмата "Ти и Lidl за по-добър живот", осъществявана от Лидл България в партньорство с Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Български дарителски форум

    До момента проектът е бил финансиран благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България "Ти и Lidl за по-добър живот", в партньорство с Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Български дарителски форум.

    Повече информация за клуба можете да откриете в:

    - Интернет страницата на клуба - ТУК.

    - Страницата на клуба във Facebook - ТУК.

    - Групата на клуба във Facebook - ТУК.

ПРОЕКТ "ФОТОДРАМА"

Фотодрамата (ролева фотография) обикновено се случва между група хора при среща от типа "хепънинг". Съчетават се фотография с ролево пресъздаване от участниците на техни вътрешни преживявания, чувства, представи, спомени, фантазии и т.н.

Не се изискват актьорски умения.

Фотографът подготвя групата, загрява я и следва нейните идеи, енергия, спонтанност и креативност. 

В някои случаи, с цел да се провокират чувства и нагласи, различни от обичайните, могат да се ползват необичайни костюми, аксесоари, фонове, обстановки,

теми и т.н.

От 2001 до 2010 г. проектът бе насочен основно към деца и младежи в риск.

 

 

 

 

Проектът в различните му фази и проявления е бил финансиран от различни източници:

Център за култура и дебат "Червената къща - Андрей Николов"

Фондация "Работилница за граждански инициативи"

Фондация "Бъдеще за България"

Фондация "Асса"

Фондация "Комунитас"

Фирма "Диадирс"

От собствени средства и собствени набирателни кампании. 

Основният екип на Проект "Фотодрама"

ПРЕДИШНИ ПРОЕКТИ И ДЕЙНОСТИ

    ПРЕДИСТОРИЯ И НАЧАЛО НА ДЕЙНОСТИТЕ

    От началото на 2001 г. до учредяване на фондация „Кентавър арт" през май 2006 г., водещият екип е подизпълнител на други неправителствени организации и инициатор на собствени проекти и кампании на територията на гр. Пловдив и гр. Асеновград. Екипът е реализирал проект по Европейската Програма "Изкуство за социална промяна".

 

    До момента екипът на Фондацията е осъществил над 3400 предварително планирани сесии с над 500 деца и младежи в риск на възраст от 7 до 25 години от домовете за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителски грижи "Олга Скобелева" - Пловдив, "Рада Киркович" - Пловдив, "Мария Луиза" - Пловдив,"Таню войвода" - Асеновград, както и със СУПЦ "Св. Георги" - Пловдив.

В работата си, освен децата и младежите, екипът е ангажирал над 200 души, в това число хора работещи по други подобни проекти, артисти, психолози, педагози, социални работници, съмишленици, доброволци и др.

    От 2007 г. в продължение на 3 години екипът на Фондацията работи в Домовете за деца с умствена изостаналост в селата Петрово и Сладък кладенец, Старозагорско.

 

    През 2009 и 2010 г. екипът на Фондацията работи по своя проект „За децата, които ще станат възрастни и за възрастните, които са били деца". Проектът се осъществи по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" чрез Договарящ орган – Агенция за социално подпомагане.

    Общата цел на проекта беше„Подобряванекачеството на живот и грижи за децата, настанени в ДДЛРГ " Олга Скобелева" Пловдив и ДДЛРГ " Мария Луиза " Пловдив, чрез предоставяне на терапевтична подкрепа за независим живот и социално включване."

Специфичните цели на проекта бяха: 1. Повишаване на мотивацията за обучение и образование на децата в институциите; 2. Понижаване и превенция на случаите на насилие между децата в институциите; 3. Понижаване честотата на проявите с противообществен характер на децата в институциите; 4. Повишаване професионалната гъвкавост и капацитет на персонала в посока индивидуализиране на подхода към децата в институциите.

    Проектът обхвана 97 деца от двете институции и 26 специалиста работещи в тези институции. Бяха проведени 1768 индивидуални и 189 групови сесии с децата, както и 44 групови супервизии с персонала от двата ДДЛРГ. Сесиите бяха проведени от 12 консултанта - психотерапевта наети по проекта.

    ФЕСТИВАЛ НА РЕКАТА И ТЕПЕТАТА

    ЗА КАУЗАТА НА ФЕСТИВАЛА
    Тепетата, както и реката са символи на Пловдив. Разглеждайки материали на Държавен архив - Пловдив открихме, че тепетата в Пловдив са били 12. В момента те са осем, като в това число са: Топлар тепе, което се счита за част от Сахат тепе и едно малко безименно тепе под Младежкия хълм – при оградата на новия Стоматологичен факултет. Съществували са още четири, които са унищожени: Валели тепе – в близост до Баня Старинна, Лаут тепе - в близост до парка Лаута, Каменица - на мястото на днешната пивоварна със същото име и Марково тепе, тепето на чието унищожаване голяма част от пловдивчани сме свидетели.
    Екипът на Фондацията счита, че каузата за опазването и развиването на реката и тепетата в Пловдив е от изключителна важност за града ни. Затова решихме да поставим тази тема пред пловдивчани, като организираме Фестивал на реката и тепетата, който да има следните цели:
    1. Да се насочи вниманието към огромния ресурс /в екологичен, социален, туристически, символичен и уникален аспект/, който предоставят тепетата и реката за града и за посетителите му;
    2. Да се направи града по-привлекателен за младите хора от всички социални, етнически и други групи, чрез създаване на повече открити пространства за срещи, събития и занимания за свободното време.
    3. Да се ангажира обществеността на град Пловдив с идеята за подобряване средата на живот, като предпоставка за повишаване на качеството на живот на хората в общността. Да се мотивира широк кръг от хора - граждани и гости да гледат на града като на екосистема, да се грижат за него и да го развиват по този начин; Да се маркират опасните посоки, пречещи или затрудняващи развитието на града като екосистема – автомобилният трафик, замърсяването, случаите на нерегламентирано или необмислено застрояване, обездвижаването на градското население и др.;
    4. Да се организират разнообразни ателиета и публични събития, които са насочени към постигането на горните цели.

    ...

    Повече информация за Фестивала на реката и тепетата можете да разгледате в приложения файл.

ИЗДАДЕНИ КНИГИ

3. „ДРАМАТИЗИРАЙКИ-АЗА: ПРАКТИЧЕСКИ ПРИЛОЖЕНИЯ НА ПСИХОДРАМАТИЧНИТЕ МЕТОДИ" от Д-р Адам Блатнер
Първо издание на български език. 276 стр., с мека корица. Цена: 15 лв.
Преводач на книгата е Ваня Недялкова.
Включен е предговор от Д-р Джейкъб Морено.
Предговорът към българското издание е написан от Д-р Давид Иерохам.
Рисунките в книгата са на автора.
АКО ЖЕЛАЕТЕ ДА ЗАКУПИТЕ КНИГАТА,
можете да ни пишете на e-mail: centaur_art@abv.bg или да ни потърсите на тел.: 0898994300.
Книгата е издадена от Фондация „Кентавър арт" през 2014 г.
Всички права по книгата са запазени и са собственост на Springer Publishing Company, LLC, New York

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.......................................


2. "ЗА ДЕЦАТА, КОИТО ЩЕ СТАНАТ ВЪЗРАСТНИ И ЗА ВЪЗРАСТНИТЕ, КОИТО СА БИЛИ ДЕЦА"
Автори на текстовете: Георги Гърмидолов, Д-р Евгений Генчев, Д-р Йорданка Христозова - Мандраджиева, Катя Стоилова, Константин Бандеров, Мария Стаматова, Милена Рангелова, Теодора Канева.
Фотограф на снимката на корицата: Борислав Николов
32 стр., с мека корица.
Публикуваните текстове представят опита на авторите от работата им по проект "За децата, които ще станат възрастни и за възрасните, които са били деца", осъществен по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", Схема "За по-добро бъдеще на децата", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Брошурата е издадена от Фондация „Кентавър арт" през 2010 г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

.......................................


1. "АРТИСТИЧНИ И ПСИХОСОЦИАЛНИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ ПРИ РАБОТА С ДЕЦА И МЛАДЕЖИ В ИНСТИТУЦИИ ОТ ТИПА ДДУИ."
Автори на текстовете: Васил Георгиев, Даниела Танева - Костова, Елена Топалова, Иван Ралев, Константин Бандеров
52 стр., с мека корица.
Тази брошура представлява опит да се остави следа от осъществения проект "Фотодрама" в ДДУИ с. Сладък кладенец и в ДДУИ с. Петрово за периода 2007 - 2010 г.
Брошурата е издадена от Фондация „Кентавър арт" през 2010 г.

АКТУАЛНИ ПРОЕКТИ

bottom of page